background
image1 image2 image3

Noc z Lutrem

 

31 października. Dzień Pamiątki Reformacji. Data szczególna dla każdego luteranina. W roku 1517 ks. dr. Marcin Luter w ramach sprzeciwu wobec błądzącego Kościoła Zachodniego, przeciw nadużyciom przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez, co dało początek reformacji.

Od 7 lat Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie organizuje tego dnia wydarzenie skierowane głownie do młodych luteran. Noc z Lutrem, bo tak nazwano tą imprezę każdego roku odbywa się gdzie indziej. W poprzednich latach młodzież spotykała się między innymi w Bielsku, Wiśle, Skoczowie czy też Czeskim Cieszynie. W tym roku Noc z Lutrem zawitała do Drogomyśla.

O godzinie 19, w sobotni wieczór pomimo gęstej mgły drogomyski kościół zapełnił się z okazji nietypowego nabożeństwa. Zgasły światła, usłyszeliśmy muzykę. Po chwili reflektory oświetliły ołtarz, na którym ujrzeliśmy postać augustiańskiego mnicha w kapturze odwróconego do nas zebranych plecami. Gdy stanął przodem okazała się nią kobieta - Katarzyna Wesner-Macura ubrana w habit oraz Grzegorz Olek. Ta para była konferansjerami tegorocznej Nocy z Lutrem. W ciągu całego wieczoru próbowali odpowiedzieć na pytanie: Co by było, gdyby Luter była kobietą?

Prowadzący zaprosili gospodarzy tutejszego kościoła, czyli ks. Karola Macurę i ks. Tomasza Bujoka, którzy przywitali wszystkich miłym słowem i zapowiedzieli czas dla organisty. Nikt nie wiedział ani się nie spodziewał się, co usłyszymy. W kościele rozległy się dźwięki melodii z popularnych filmów o agencie 007. Było to niesamowite wykonanie oraz pokazanie, że muzyka organowa wcale nie musi być nudna i kojarząca się z powolnym kościelnym brzmieniem. Po wysłuchaniu organisty księża gospodarze zaprosili przed ołtarz chór młodzieżowy z Drogomyśla, który wykonał pięć utworów w języku angielskim i polskim. Po reakcji zebranych, którzy przy ostatnim utworze zaczęli klaskać w rytm śpiewu można wywnioskować, że występ się podobał.

Po pieśniach chóru młodzieżowego konferansjerzy zaproponowali zebranym konkurs. Mieli przygotowane po 2 cytaty, jeden Lutra a drugi innego autora i zapraszali ochotników, aby Ci odgadywali, który cytat jest autorstwa naszego reformatora. Ludzie odważnie podchodzili do zadania i pomimo jego trudności nigdy nie wracali do ławki przegrani. Zapraszanie do wzięcia udziału w quizie następowało kilkukrotnie w momentach, gdy przed ołtarzem pojawiali się prowadzący sobotni wieczór.

            Kolejnym punktem programu była scenka muzyczno-pantomimiczna, którą przygotowała młodzież parafii Drogomyśl, opowiadająca o tym, że pomimo codziennych pragnień, które prowadzą nas do upadku jest ktoś, kto się nami opiekuje, trzyma nas przy życiu, pomaga powstać, gdy leżymy na dnie i co najważniejsze kocha nas i pomaga bronić się przed pragnieniami. Po scence Dominika Gabryś, które brała w niej udział podzieliła się z wszystkimi swoim świadectwem wiary.

            Świadectwo i następujący po nim uspokajający utwór organowy, tym razem z filmu ”Mission impossible” wprowadził nas w kolejny punkt programu, którym było rozważanie przygotowane przez ks. Marcina Podżorskiego. Poruszył on temat naszej przyszłości. Tego, że my w sumie bardzo chcielibyśmy iść do nieba, jednak jeszcze nie teraz, nie jesteśmy gotowi na to, by pożegnać się z tym światem, pozostawić to, co mamy na tym świecie. To jest trochę hipokryzją, bo niby wierzymy, prosimy „Przyjdź Panie Jezu”, a tak naprawdę żyjemy ze świadomością, że dziś to się nie stanie, że mamy jeszcze sporo przed sobą, możemy planować i realizować swoje ambicje. Na piedestale stawiamy własne życie, a dopiero później skupiamy się nad tym co duchowe. Ponadto zaznaczał, że nadmierne uwielbienie Boga nie powoduje jego satysfakcji tylko ludzki egoizm, ponieważ skupiamy się w tym wszystkim na naszych własnych doznaniach z niego płynących.

Po Słowie i przesłuchaniu kolejnego utworu organowego zostaliśmy zaproszeni do wyznania przed Bogiem swoich grzechów i uczestniczenia w spowiedzi. Dalszą część nabożeństwa we wspólnym śpiewie poprowadził młodzieżowy zespół Synogarlica z Dzięgielowa. Po paru pieśniach odbyła się Komunia Św. dla uczestników nabożeństwa.

            Błogosławieństwa końcowego udzielił proboszcz parafii w Drogomyślu, ks. Karol Macura, po czym organista zagrał ostatnią pieśń tego wieczoru.

Jednak to jeszcze nie był koniec Nocy z Lutrem! Bezpośrednio po zakończeniu nabożeństwa mogliśmy usłyszeć ustroński zespół Cijon. Grupa 5 młodych chłopaków zagrała bardzo przyjemny koncert, dając możliwość wspólnego śpiewu poprzez wyświetlane na ekranie teksty piosenek, a także dzieląc się z nami swoimi przemyśleniami, czy świadectwami. Podkreślali, że to wszystko co działo się w tej małej wsi na Śląsku Cieszyńskim było robione na chwałę Najwyższego!

Po 4 godzinach spędzonych w kościele wszyscy zostali zaproszeni do sali parafialnej, gdzie mogli ograć się przy kawie, herbacie i ciastku przygotowanym przez miejscowych parafian, a także porozmawiać z sobą, pośmiać się wymienić myślami zanim wrócą do swoich domów. Z przeprowadzonych na świeżo rozmów, słyszałem wiele przychylnych opinii zarówno o imprezie, jak i o miejscu. Jedyną rzeczą na jaką narzekali uczestnicy była pogoda – gęsta mgła, która utrudniała powroty do domów. Cieszy pozytywny odbiór naszej parafii oraz rozbudza nadzieje na kolejne tego typu imprezy.

Grzegorz Fryda

 LINK DO ZDJĘĆ Z TEGO WYDARZENIA:

tekst alternatywny